Wiele osób ma błędne przekonanie, że bambus to drzewo. Otóż nie jest to drzewo, tylko trawa. Jest to najszybciej rosnąca roślina na świecie. Rośnie ona trzy razy szybciej niż najszybciej rosnące drzewo.  Wykonuje się z niego klejone deski bambusowe oraz deszczułki parkietowe.

Skąd taka popularność podłóg bambusowych? Przyczyniła się do tego nietypowa uroda, jak również korzystne ceny, bowiem za metr kwadratowy wykończonych już fabrycznie desek podłogowych, które zostały wykonane z jednego gatunku drewna zapłacimy od 80 zł.

Deska bambusowa ma wiele zalet. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdza się nawet tam, gdzie jest duże natężenie ruchu, czyli na przykład w budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo deski bambusowe nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania UV.

Jest to materiał w 100% ekologiczny, wycinany nie w lasach, lecz na specjalnych plantacjach, gdzie wycina się nie całe rośliny tylko niektóre łodygi, spełniające wymogi produkcyjne. Bambus pochodzący z takich plantacji opatrzony jest odpowiednimi certyfikatami. Mamy wówczas pewność, że jest to materiał najwyższej jakości.

Ponadto deska bambusowa jest jedną z najtwardszych. Jej twardość jest ok. 30% większa od najtwardszych gatunków drewna jak dąb lub klon.

Do produkcji elementów podłogowych stosuje się najczęściej bambus olbrzymi, zwany „moso”. Wykorzystuje się 5-6 letnie łodygi i poddaje się je odpowiednim procesom technologicznym, pozwalającym uzyskać deski, które konstrukcją są zbliżone do okładzin warstwowych. Różnią się jednak od paneli drewnianych tym, że w przypadku okładzin bambusowych używa się jednego rodzaju drewna, a nie dwóch.

Rodzaje podłóg z bambusa

Deszczułki parkietowe lub deski bambusowe, wykonywane są z elementów sklejanych. Są to lamelki, które uzyskuje się w wyniku dokładnego łupania wzdłużnego łodyg- powstaje z nich bambus BCL. Dodatkowo możemy wyróżnić bambus:

  • horyzontalny gdzie lamelki ustawione są poziomo;

  • wertykalny – lamelki ustawione pionowo;

  • pleciony lub z skręcany, który powstaje z drobniejszych drzazg, które pochodzą z rozerwanych łodyg.

Naturalny bambus ma zabarwienie jasne, w odcieniu słomkowym. Inna barwa zależna jest od sposobu obróbki. Na przykład wersja ciemnobrązowa jest to tzw. bambus karmelizowany. Jest bardziej kruchy od naturalnego, za to ma trochę większą twardość oraz wytrzymałość na ściskanie.

Jak odróżnić bambus klejony z lamelek od plecionego?

Najłatwiej jest spojrzeć na przekrój poprzeczny deski Jeśli widać rysujące się linie spoin oraz prostokątne elementy, to jest to BCL, czyli bambus z lamelek. Jeśli natomiast zarys cząstek jest przypadkowy, nieregularny to jest to bambus pleciony.

Ostatnio modna stała się deska bambusowa „tygrysia”. Taki wzór można uzyskać podczas procesu produkcyjnego układając jasne i ciemne lamelki.

Podłoga z bambusa potrafi urzec swoją niepowtarzalną strukturą jak również bursztynową barwą, którą uzyskuje się przez obróbkę termiczną. W Warszawie swój salon wystawowy ma firma Parkiety dla Ciebie, można tam obejrzeć różne rodzaje podłóg.