Masz w domu stare drzwi, które luzują się, skrzypią i przyprawiają domowników o ból głowy? A może dopiero co zamontowano u Ciebie nowe drzwi, które już sprawiają problemy? Zobacz, jak poradzić sobie z najczęstszymi usterkami tego wyposażenia domu. Czasami wystarczy coś dokręcić, ale niekiedy będzie potrzebny ponowny montaż drzwi…

Drzwi, które szurają, trzaskają i samoczynnie się otwierają, mogą uprzykrzać Ci codzienność. Skrzydła wewnętrzne zwykle zaczynają zawodzić po dłuższym okresie użytkowania, bo z czasem luzują się niektóre mechanizmy. Bywa jednak, że już nowe drzwi działają wadliwie. Zobacz, co jest tego przyczyną, i jak poradzić sobie z najczęstszymi usterkami.

Drzwi wewnętrzne drewniane – opadanie zawiasów i szuranie

Drzwi, które zahaczają o podłogę, to bardzo kłopotliwa usterka. Wystarczy ziarenko piasku, by wydawały nieprzyjemne dźwięki lub całkowicie się zablokowały. Dodatkowo po kilku dniach takiego użytkowania podłoga może zostać nieodwracalnie zniszczona. Co jest przyczyną opadania drzwi?

Masywne, drewniane drzwi wewnętrzne mocno ciągną zawiasy w dół. Skrzydło starego typu, nawet to o dużej wadze, mogło zostać zawieszone tylko na dwóch zawiasach. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wyregulowanie zawiasów. Wystarczy mocniej przykręcić zawiasy, by uniosły skrzydło ku górze. Upewnij się przy tym, czy szczelina drzwi w górnym i dolnym rogu jest identyczna.

W przypadku, gdy Twoje skrzydło zostało właśnie zamontowane, a już ociera o podłogę, świadczy to o niedokładnym zamocowaniu ościeżnicy. Zaniedbanie poziomowania i montaż bez zawieszenia skrzydła skutkują właśnie taką usterką. Niekiedy skrzydła nie można nawet domknąć – zdarza się to, gdy osoba montująca użyła zbyt dużej ilości pianki. W obu przypadkach może być konieczne ponowne zamontowanie drzwi.

Szukasz wysokiej klasy drzwi wewnętrznych z zapewnionym montażem? Sprawdź ofertę Dobre Dla Domu i skorzystaj z 12% rabatu.

Samoczynne otwieranie i zamykanie się drzwi wewnętrznych

Czy Twoje drzwi niekiedy nagle same się zamykają? Już niewielki błąd montażu może sprawić, że nowe drzwi będą otwierać się lub zamykać pod wpływem własnego ciężaru. Złe wypoziomowanie ościeżnicy powoduje, że skrzydło nie jest ustawione prostopadle do podłogi, co powoduje wadliwe działanie konstrukcji. Nieodpowiedni kąt (inny niż 90°) ściąga drzwi do środka lub na zewnątrz i powoduje zamykanie i otwieranie się drzwi. W tym przypadku możesz wyregulować zawiasy, a jeżeli nie przyniesie to skutku, konieczny będzie ponowny montaż.

Mniej poważną usterką nowych skrzydeł, która objawia się samoczynnym otwieraniem, jest zbyt mocne dokręcenie śrub szyldu (osłonki przy klamce). Ścisk może blokować działanie mechanizmu wewnątrz, dlatego nie trafia on w otwór w ościeżnicy. By naprawić tę usterkę, rozkręć szyld i nasmaruj mechanizm środkiem WD-40. Następnie wkręć śruby bez używania dużej siły (do pierwszego oporu).

W przypadku starszych drzwi, które zaczęły się same otwierać, choć wcześniej działały bez zarzutu, jest zablokowanie lub zużycie zamka. Przy nagłej blokadzie wystarczy rozkręcić zamek i odblokować sprężynkę cofającą. Może się jednak okazać, że nie spełnia ona już swojej funkcji, bo sprężynka cofająca szybko zużywa się przy dużej eksploatacji. W takim przypadku należy wymienić zamek na nowy.

Nieszczelność i trzaskanie drzwi w domu

Po upływie kilku lat drzwi mogą słabo przylegać do ościeżnicy, co sprawia, że hałasują one podczas przeciągu. Mogą też przepuszczać zimne powietrze (np. gdy w innym pomieszczeniu jest otwarte okno), a z czasem przestają również stanowić barierę dla dźwięków.

Intuicja podpowiada, by ościeżnicę takich drzwi okleić dodatkową uszczelką – niestety pomoże to tylko na chwilę. Przyczyną przepuszczania powietrza i trzaskania jest poluzowanie zawiasów. Wyregulowanie ich sprawi, że wszystkie funkcje wrócą do normy. Drzwi znów będą ściśle przylegać do ościeżnicy, a drzwi staną się bardziej szczelne.

Drzwi wewnętrzne – skrzypienie

Skrzypienie drzwi jest nieuniknione po wieloletniej eksploatacji, ponieważ smar wewnątrz zawiasów wysycha i ściera się. Rozwiązanie tego problemu jest na szczęście bardzo proste. Wyjmij skrzydło z zawiasów i dokładnie przemyj elementy trzymające je w ościeżnicy. Następnie nałóż smar na zawiasy i ponownie umieść w nich drzwi. Gotowe!

Klamki do drzwi wewnętrznych

Dość powszechną awarią skrzydeł wewnętrznych jest wypadanie klamki. Dzieje się tak, gdy przez dłuższy czas zaniedbamy konserwację i naprawę zamka. Szyld (osłona) luzuje się stopniowo, co doprowadza do wypadania klamki. Niestety czasami nawet w przypadku regularnych napraw nie unikniesz luzowania się szyldu. Co jest przyczyną tej usterki? Zwykle są to śruby. Tanie modele zamków oferują krótkie śruby, które łatwo wypadają z podłoża. Dziury powstałe w wyniku tej usterki uniemożliwiają ponowne wkręcenie śrub w drzwi. Jeżeli dłuższy czas walczysz z naprawą klamki w skrzydle wewnętrznym, zdecyduj się na montaż nowego zamka dobrej jakości. Zapewni on trwałe mocowanie i brak konieczności częstego kontrolowania stanu tego elementu.

Drzwi posiadają pozornie prostą konstrukcję, ale już niewielkie błędy podczas montażu potrafią utrudnić korzystanie z nich. Rozpychanie ościeżnicy czy drobne pomyłki przy pomiarach wypaczają działanie skrzydła, a w następstwie niszczą podłogę i ścianę. Jeżeli chcesz uniknąć takich usterek, zdecyduj się na profesjonalny montaż doświadczonej firmy. Przy zakupie drzwi z montażem na portalu Dobre Dla Domu zyskujesz 12% rabat oraz pełną gwarancję techniczną.