Polacy bardzo lubią meble sosnowe, stąd też te cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób powinniśmy o nie dbać, aby jak najdłużej nam służyły. Poniżej kilka praktycznych rad. Zapraszam do lektury przede wszystkim wszystkich tych, którzy są już w posiadaniu mebli sosnowych lub planują ich zakup w niedalekiej przyszłości.

Pierwszą i zarazem najważniejszą kwestią dotyczącą pielęgnacji mebli sosnowych jest jej dostosowanie do sposobu wykończenia drewna. Musisz wiedzieć, że inaczej dba się o meble wykonane z drewna surowego a inaczej te lakierowane lub woskowane.

 Jak dbać o meble surowe?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup mebli sosnowych wykonanych z surowego drewna powinieneś wiedzieć, że przynajmniej raz na dwa miesiące warto wykonać ich olejowanie. Zabieg ten ma na celu konserwację drewna, co pozwoli Ci na dłuższe użytkowanie Twoich mebli. Specjalnie dobrany preparat olejowy należy nakładać wzdłuż linii widocznych na powierzchni mebli przy pomocy czystej ściereczki. Po zabiegu meble będą wyglądały łądnie i świeżo. Sam zobaczysz, jak ważne jest jego regularne wykonywanie. Jeśli na Twoich meblach pojawiły się jakieś plamki lub też zarysowania po olejowaniu będą one znacznie mniej widoczne. Warto też powiedzieć, że zabieg ten czyni drewno twardszym i bardziej odpornym na uszkodzenia.

Inaczej meble woskowane…
W przypadku mebli sosnowych woskowanych bardzo ważne jest unikanie ich kontaktu z wilgocią. Jeśli więc zdarzy Ci się położyć na nich coś mokrego powinieneś natychmiast osuszyć mebel i miejsce, które miało styczność z wilgocią dokładnie pokryć woskiem. Meble woskowane nie wymagają olejowania. Należy jednak regularnie używać do ich pielęgnacji specjalnego mleczka z dodatkiem wosku. Preparat nakłada się przy pomocy miękkiej ściereczki.

A co z meblami lakierowanymi?
Dbanie o meble sosnowe lakierowane jest zdecydowanie najłatwiejsze. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je miękką ściereczką używając przy tym specjalnego środka antystatycznego. Dzięki temu zachowanie ich czystości będzie znacznie łatwiejsze (opóźnienie osiadania kurzu na ich powierzchni).