Drewno jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie oraz w urządzaniu i dekorowaniu wnętrz. Czasami jednak zestawienie mebli, podłogi lub drzwi drewnianych o różnym wybarwieniu bywa problematyczne. Jakie materiały można zestawiać z drewnem? Jak umiejętnie zastosować drewno we wnętrzach klasycznych, a jak w nowoczesnych? Poznaj zasady wykańczania domu drewnem.

Sposoby na komponowanie drewna z innymi materiałami, a także różne zestawienia kolorystyczne naturalnych desek zależą od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli bardziej zależy Ci na klasycznej kompozycji, wybierz raczej stonowane rozwiązania. Gdy natomiast chcesz stworzyć bardzo ekstrawaganckie wnętrze, możesz pozwolić sobie na odważną zabawę kolorystyką.

Wnętrze w klasycznym stylu – jak dobrać kolory i materiały?

  • Kolory w klasycznych wnętrzach

W klasycznych aranżacjach powinna dominować w miarę jednolita i stonowana kolorystyka. Gdy zdecydujesz się więc na podłogi drewniane w miodowym odcieniu, które znajdziesz na stronie Dobre Dla Domu, zestaw je ze ścianami utrzymanymi w podobnej gamie kolorystycznej – może to być złoty, żółty lub jasnobrązowy.

Postaraj się jednak uniknąć sytuacji, w której całe wnętrze będzie miało ten sam kolor – powstanie wtedy jednobarwna plama. Aby temu zapobiec, wystarczy, że wstawisz do pokoju meble o znacznie ciemniejszym kolorze. Wyposażenie w odcieniu czekoladowego brązu lub hebanu przywodzi na myśl wytworne francuskie salony.

  • Materiały w klasycznych wnętrzach

Zgodnie z zasadą, że wszystkie elementy wyposażenia mają do siebie pasować, w klasycznym wnętrzu drewno powinno być głównym materiałem. Może więc zdobić zarówno podłogę i meble, jak i ściany i meble.

Zobacz panele ścienne Dobre Dla Domu >>

Dlaczego nie warto zestawiać drewnianej podłogi z drewnianymi panelami ściennymi? Cała kompozycja będzie wówczas przypominała raczej górską chatę niż klasyczną, wytworną aranżację. W związku z tym lepiej polegać na dwóch prostych zasadach.

  • Jeśli wybierasz podłogę drewnianą, połącz ją ze ścianami wykończonymi tapetą lub farbami.
  • Jeśli decydujesz się na ściany z paneli drewnianych, na podłodze połóż wykładzinę lub duży dywan.

Zasadę, według której w klasycznych aranżacjach nie powinno łączyć się ze sobą drewna na ścianach i podłodze, możesz złamać tylko w jednym przypadku – gdy panele ułożysz maksymalnie do połowy wysokości ściany. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie najlepiej pasuje do wysokich wnętrz – w niskich optycznie pomniejszysz przestrzeń.

Wnętrze nowoczesne i ekstrawaganckie – jak znaleźć idealne połączenie kolorów i materiałów?

  • Kolory we wnętrzach nowoczesnych

W stylu nowoczesnym zasady dotyczące kolorów znane z klasycznych aranżacji przestają obowiązywać. Możesz więc połączyć różne kolory drewna w zależności od tego, jak bardzo ekstrawagancki efekt chcesz uzyskać. Pamiętaj jednak, że nowy wystrój domu będzie Ci towarzyszył przynajmniej przez kilka lat. Postaraj się więc nie zestawiać ze sobą bardzo intensywnych kolorów (np. czerni i pomarańczy czy żółtych desek i zielonych mebli).

  • Materiały we wnętrzach nowoczesnych

Łączenie materiałów w nowoczesnych aranżacjach zależy przede wszystkim od panujących obecnie trendów. Jeszcze kilka lat temu radzono zestawiać podłogi drewniane głównie z gładkimi ścianami wykończonymi farbą. Teraz coraz częściej pojawiają się kompozycje drewna i płytek, szczególnie tych inspirowanych naturą, przypominających kamień.

Duet drewna i płytek kamiennych mogą tworzyć:

  • podłogi drewniane i duże, prostokątne płyty umieszczone na ścianie;
  • ściany z paneli drewnianych i płytki ceramiczne ze wzorem kamienia;
  • podłogi drewniane lub panele ścienne zestawione z kamiennymi blatami.

Które rozwiązanie podoba Ci się najbardziej? A może masz swój własny pomysł na wykorzystanie różnych kolorów drewna i zestawienie go z innymi materiałami. Pomyśl nad jego wykonaniem i poszukaj idealnej podłogi drewnianej na stronie Dobre Dla Domu.